Motorový kočár Daimler 1895

Daimler 1895Podvozek kočáru je výrobkem rakouské firmy Heisler und Winters. Rok výroby se nachází mezi lety 1849–1911.

Výrobce korby nezjištěn.

Hypotéza o původním majiteli

Pod čalouněním sedáků jsme nalezli dobové reklamní materiály firmy Bratři Novozámský – Městec Hradec Králové (obchod železářským zbožím, 1890–1948), které se tam dostali pravděpodobně při nějaké opravě čalounění. Vzhledem k tomu, že Václav Novozámský byl nadšeným velocipedistou a později motoristou, můžeme spekulovat o tom, že tento kočár mohl být skutečně v té době ve vlastnictví rodiny Novozámských. Zároveň tato teorie ohraničuje nejpozdější rok výroby kočáru a zástavby motorového pohonu přibližně na rok 1909.

Informace odborníka, pana Ing. Branko Remka

První motorový kočár měl v Čechách baron Liebig, někdy okolo roku 1880. Byla to Victorie s motorem Benz. Benz následně od roku 1898 začal dodávat motory do Kopřivnice (Praesident). Poté začaly být motory Benz vyráběny i licenčně po celé Evropě a hojně používané i v Čechách. Největšími karosárnami a kočárovnami v Čechách byl v té době RAF Reifenberger Auto Fabrik Liberec a Karosárna Patera Vysoké Mýto.

Daimler 1895Jeho názor na tento kočár:
“Přestavba na motorový pohon proběhla zřejmě později. Znaky automobilu jsou však jasné. Místo oje točnicové řízení, řidítka a ovládací prvky u kozlíku. Zřejmě ale šlo o amatérský pokud, o čemž svědčí např. použitá rozeta, která by rozhodně nevyhověla parametrům dvouválce Benz. Pro porovnání: NW Praesident měl podstatně robustnější stavbu. Zde byl původně asi jen motocyklový jednoválec.”

Renovace 2016–2017

Všechny komponenty byly zachovány, včetně původních technologických postupů. Jedinou odchylkou je zástavba moderního pohonu (původní chyběl) – motor s převodovkou (2+Z) Honda 200ccm/5,5HP. Ovládání i brzdění zůstalo původní. Celý kočár je tedy renovován tak, aby v případě nálezu vhodného dobového motoru (stojatý jednoválec o obsahu max 500ccm a výkonu max. 5HP), mohl být tento použit a vestavěn. Tím by bylo dosaženo stoprocentní historické věrohodnosti.

Virtuální prohlídky

Virtuální prohlídka
prostor Panství Velichov

Spustit


Virtuální prohlídka
sklepů a vinárny na Velichově

Spustit

Co je u nás nového

Degustační menu

26. 1. 2020

- Plánujete u nás svatbu a váháte, které svatební menu zvolit? - Chcete znát kvalitu naší domácí kuchyně? - Nebo si chcete jen pár minut od města dopřát klidný oběd či... číst více »

Více novinek

Motorový kočár Daimler 1895

Daimler 1895


Panství Velichov na mapěmapa webu

Navigace


[ ? k obsahu ? ]