Dobový dámský kočár z roku 1905

Polokrytý phaeton Victorie

Tento dámský lehký kočár byl vyroběn v roce 1905 a jedná se o ojedinělý typ a jeden z mála z dochovaných kočárů. Je Vám k dispozici pro nafocení jedinečných svatebních fotografií

Popis historického kočáru

Dobový kočár

Významným znakem tohoto typu je možnost jízdy bez kočího. Po odejmutí celého kozlíku, včetně krycího dřevěného čela, mohl majitel řídit kočár sám přímo ze zadní sedačky. Odejmutím kozlíku se zvýrazní dřevěná část nad přední nápravou, která prohloubí eleganci a vzdušnost kočáru.

Tento typ kočáru využívaly hlavně dámy na vyjížďky do přírody, na piknik, případně na nákupy. K přepravě věcí majitelky sloužil dřevěný nebo košatinový kufr uložený za zádí korby, který je možno odejmout a přenášet. Další zajímavostí je utajená schránka pod polstrovanou zadní sedačkou, používaná pro uložení cenností, dopisů apod.

Dobový kočár pro nafocení svatebních fotografiíZevnějšek celé korby byl původně v barvě anglické aristokracie maroon. Kočár je zhotoven převážně z habrového a jasanového dřeva. Blatníky jsou jasanové ohýbané v páře, čímž bylo docíleno ladných tvarů, kopírujících tvar korby. Sklopná střecha, tvořená čtyřmi oblouky, je kožená. Kování bylo mosazné nebo poniklované. Kočár byl vybaven dvěma menšími výkonnými lucernami. Při nepříznivém počasí cestující používali koženou plachtu, která byla svinutá pod kozlíkem.

Podvozek s listovými pery a olejovými nápravami je výrobkem vídeňské firmy A. Gaissmayer Schurhagl Scheibs. Brzdění usnadňuje ruční kliková brzda ovládaná z kozlíku.

Virtuální prohlídky

Virtuální prohlídka
prostor Panství Velichov

Spustit


Virtuální prohlídka
sklepů a vinárny na Velichově

Spustit

Co je u nás nového

Kniha návštěv 2019

4. 3. 2020

Na web jsme přidali návštěvní knihu pro rok 2019 s příspěvky od našich hostů, pro které jsme pořádali akce a svatby na Velichově. Ohlasy klientů v roce 2019 zde

Více novinek

Motorový kočár Daimler 1895

Daimler 1895


Panství Velichov na mapěmapa webu

Navigace


[ ? k obsahu ? ]